Acum este Sâm Mai 18, 2024 9:44 pm

Ora este UTC + 2


Cu sau fara facultate?

Un loc pentru toate lucrurile importante şi neimportante din viaţă

Moderatori: Dedeea, Dory

Cu sau fara facultate?

Mesajde elle » Mie Apr 11, 2007 11:45 pm

stiu ca am mai facut un topic despre ea, dar acela era vorba despre viata in facultate s.a.m.d.



Lawrence Ellison, presedintele Oracle a tinut urmatorul discurs studentilor
care au terminat facultatea Yale. N-a putut sa-si termine discursul dearece
a fst dat jos de pe scena.

Daca ma uit la vi nu vad nici un viitor fericit, nu vad nici un director
preminent. Acuma sigur sunteti bulversati. Asta e normal. Totusi, va puteti
intreba, cum vin eu Larry Ellison, care n-am terminat facultatea ca sa va
judec pe voi, studentii celei mai renumite facultati? Stati sa va explic.

Deoarece eu, Lawrence Ellison, al 2-lea cel mai bogat om a planetei, am
cazut la facultate si voi nu. Deoarece Bill Gates, cel mai bogat om al
planetei a cazut la facultate si voi nu.
Deoarece Paul Allen, al 3-lea cel mai bogat om al planetei a cazut la
facultate si voi nu. Si deoarece Michael Dell, care momentan este doar pe
locul 9, a cazut si el de la facultate si voi nu. Si domnul respectiv este
in ascensiune.

Acuma sunteti foarte bulversati. Si asta este foarte normal. Dati-mi voie sa
va incurajez, n-ati terminat degeaba facultatea si n-ati facut degeaba rost
de o diploma. N-ati pierdut 5 ani degeaba, ati invatat sa munciti pentru
bani putini, sa va faceti cunostinte si sa faceti cunostinta (mai deaproape)
cu cuvantul TERAPIE.
Toate acestea sunt foarte utile. O sa aiba lumea nevoie si de salahori ca
voi. O sa aveti nevoie de cunostinte, de programare la terapie la un
psiholog. Fiindca voi n-ati cazut la facultate n-o sa fiti niciodata printre
primii 10 cei mai bogati oameni de pe pamant.
Si va trebui sa va impacati cu un salar patetic de 200.000 dolari pe an,
unde salariul il veti primi de la un fost coleg de facultate care a cazut
la examene si a fost dat afara.
Acuma, probabil va ganditi daca mai e vreo speranta pentru voi? Nici o
sansa. Voi sunteti deja pierduti. deja aveti creierul distrus in proportie
foarte mare, irecuperabila. Acu' ma adresez celor care inca nu au terminat
facultatea: LASATI BALTA FACULTATEA, FACETI-VA BAGAJELE SI PLECATI! Nu
reveniti! Indepliniti-va visurile!
Fiindca sigur va spun ca daca vi se distruge creierul veti disparea mai
repede de pe scena afacerilor, decat dispar eu acuma de pe aceasta scena
datorita agentilor de paza ....."
Avatar utilizator
elle
Painter/3sefan10
Painter/3sefan10
 
Mesaje: 1599
Membru din: Lun Mai 01, 2006 8:16 pm
Localitate: around you
Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde Kisss » Joi Apr 12, 2007 1:15 pm

^Discursul mi se pare relativ,oricum.E de discutat plus ca aici e vorba de noroc.
Ca la Loto ...castigi sau pierzi.

Daca cei mai bogati oameni din lume(adica vreo 3-4 cati au fost enumerati in discursul respectiv) nu au facultate asta nu inseamna ca succesul e garantat pentru toata lumea.
Astfel lucrurile ar fi fost foarte simple,nu?

Bunica mea care nu are facultate si X si Y de asemenea,s-ar imbogati foarte usor. :lol:

Asta ar fi solutia cea mai uzata in Romania,nu? :lol: Toti pensionarii ar avea numai reusite in viata si nu vor mai fi nevoiti sa stea la cozi pentru medicamente.

Eu sunt pentru facultate.In facultate inveti foarte multe lucruri care tin in special de cultura generala.
Pentru ca sistemul universitar din Romania este conceput astfel incat sa poti trece si prin alte materii inrudite cu profesia pe care ti-o alegi.
In alte tari in Universitati si chiar in licee se studiaza doar pe profilul/profesia alese.

Oricum sunt de parere ca daca faci o facultate nu ai nimic de pierdut,ba din contra...
Sunt de asemenea constienta ca la finalul unei facultati nu te poti angaja imediat si nu poti avea unul dintre cele mai mari salarii.

Totul se intampla treptat...e nevoie de rabdare si experienta.



p.s.Mai revin eu Elle.Poti incepe razboiul. :lol:
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde elle » Joi Apr 12, 2007 1:32 pm

Adela, in discurs e vorba de oameni care totusi au fost in stare sa intre la o facultate buna. Sa nu ajungem la bunici(care daca au facut 8 clase: sunt genii).

Cum sa nu ai nimic de pierdut daca faci o facultate? Poti pierde timp. Poate ca in acel timp puteai sa te imbogatesti printr-o idee interesanta pusa in aplicatie.

Tie ti se pare ok sa ne ingramadeasca in creier tot felul de lucruri inutile? Materii ce nu-ti vor folosi niciodata in acel domeniu? Zici ca e ok sa te stresezi in plus in sesiune? Sa nu mai vorbim de faptul ca multe materii predate sunt foarte invechite(daca tot veni vorba de universitatile si materiile din Romania).

Tata a avut rabdare...rabdare..rabdare... Au trecut 5 ani, 10 ani , 15 ..20..25... a capatat prea multa experienta... si ghici ce? Acum si-a gasit un loc de munca in cu totul alt domeniu, mai putin stresant si unde nu uita contabilul si nici seful sa-l plateasca la termen. Oare nu a facut facultatea degeaba?


*sunt in primul an, mai am timp sa ma razgandesc* :lol:


totusi exista si motive sa mergi la o facultate:
-copilarie prelungita
-nu trebuie sa aduci bani in casa, ca doar inca inveti
- nici la treburile casei nu trebuie sa participi prea des
- diploma te va ajuta sa iei salar mai mare


Acestea fiind in special motivele mele.

Pe langa toate astea mai pot sa fac si ceea ce-mi place, sa invat tot mai multe in legatura cu webdesignul :) .
Avatar utilizator
elle
Painter/3sefan10
Painter/3sefan10
 
Mesaje: 1599
Membru din: Lun Mai 01, 2006 8:16 pm
Localitate: around you
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Joi Apr 12, 2007 2:10 pm

elle scrie:
Adela, in discurs e vorba de oameni care totusi au fost in stare sa intre la o facultate buna. Sa nu ajungem la bunici(care daca au facut 8 clase: sunt genii).


Pai tocmai...aici recunosti si tu ca trebuie sa fii in stare ca sa faci o facultate.Crezi ca daca faci o facultate nu poti face si avere cum au facut aceia fara facultate?Din contra...ai aici mult mai multe avantaje,cunostinte.Totul tine de mintea omului,de modul in care el stie sa investeasca banii.;)

elle scrie:
Cum sa nu ai nimic de pierdut daca faci o facultate? Poti pierde timp. Poate ca in acel timp puteai sa te imbogatesti printr-o idee interesanta pusa in aplicatie.


Sau poate nu. :lol: E relativa problema dupa cum am mai spus.Iar timpul nu ai cum sa-l consideri pierdut atata timp cat tu ai invatat multe lucruri utile.De multe ori sunt lucruri in viata pe care le invatatm si ne sunt utile mai devreme sau mai tarziu,insa atentie...intotdeauna ne sunt utile.
Se poate vorbi aici si de ceea ce-ti face tie placere.Pentru ca daca iti place "sa-ti pierzi timpul" la facultate si asta iti aduce satisfactie,atunci de ce nu?E ca o hrana spirituala...ca atunci cand citesti un roman si te simti implinit prin reusita personajelor.

elle scrie:
Tie ti se pare ok sa ne ingramadeasca in creier tot felul de lucruri inutile? Materii ce nu-ti vor folosi niciodata in acel domeniu? Zici ca e ok sa te stresezi in plus in sesiune? Sa nu mai vorbim de faptul ca multe materii predate sunt foarte invechite(daca tot veni vorba de universitatile si materiile din Romania).


Unele materii nu sunt neaparat utile in domeniul ales insa pot fi utile in alte chestiuni.De exemplu cineva vrea sa devina inginer insa a invatat ceva si din drept.Eu cred ca aceste lucruri ii pot fi utile.
Ori daca tu vrei sa devii economist nu esti interesata sa mai afli nimic din orice alt domeniu?
Cum am zis...poate fi un avantaj acest lucru de a avea cunostinte din mai multe domenii.

elle scrie:
Tata a avut rabdare...rabdare..rabdare... Au trecut 5 ani, 10 ani , 15 ..20..25... a capatat prea multa experienta... si ghici ce? Acum si-a gasit un loc de munca in cu totul alt domeniu, mai putin stresant si unde nu uita contabilul si nici seful sa-l plateasca la termen. Oare nu a facut facultatea degeaba?

Pai nu a facut facultatea degeaba.Pentru ca oricand se poate ivi o ocazie de a se angaja in domeniul lui.Mai ales ca acum Romania a intrat in U.E. si lucrurile incep sa se aranjeze in aceasta tara.
Asa ca nu se stie niciodata ce-i rezerva viitorul. :lol:
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Violette » Lun Apr 16, 2007 11:00 am

cu facultate....nu cred k mai poti face ceva in ziua de azi fara sa ai o diploma de licenta....
Imagine
Avatar utilizator
Violette
Trendy
Trendy
 
Mesaje: 3401
Membru din: Dum Mai 21, 2006 8:43 pm
Localitate: galati
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde elle » Lun Apr 16, 2007 12:07 pm

^poti sa te imbogatesti 8)
Avatar utilizator
elle
Painter/3sefan10
Painter/3sefan10
 
Mesaje: 1599
Membru din: Lun Mai 01, 2006 8:16 pm
Localitate: around you
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Andreea Dinu » Lun Apr 16, 2007 2:31 pm

Imagine Da...dar nu e numai asta... Cred k oricine vrea sa faca o facultate Imagine Dar shi cu facultate, e greu sa-ti gasesti un loc de munca acum...
andreea_extravagance
Imagine Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Andreea Dinu
Începător 3se
Începător 3se
 
Mesaje: 6398
Membru din: Sâm Mar 11, 2006 9:34 pm
Localitate: Bucharest :D
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Lun Apr 16, 2007 2:35 pm

^Ce vorbesti? :lol:
In Bucuresti te poti angaja ca vanzatoare sau pe la fast-food-uri lejer...inca din liceu.Daca vrei sa faci bani si sa muncesti in Bucuresti e plin de slujbe.Bine,cu 5 milioane salariu. :roll:
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Andreea Dinu » Lun Apr 16, 2007 3:02 pm

A,da?Imagine Hmm... Nu ma refeream la vanzatori...ci la un serviciu mai bunImagine
andreea_extravagance
Imagine Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Andreea Dinu
Începător 3se
Începător 3se
 
Mesaje: 6398
Membru din: Sâm Mar 11, 2006 9:34 pm
Localitate: Bucharest :D
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Lun Apr 16, 2007 3:17 pm

Pfiuuu...ai zis ca e greu sa te angajezi cu facultate iar eu ti-am zis ca e usor si fara.
Ce nu ti-e clar?
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mady_u45 » Lun Apr 16, 2007 5:44 pm

Eu una sunt de parere ca e bine sa faci o facultate ca in unele locuri nu te angajeaza daca nu ai facultatea si e bine si pt noi abia invatam mai multe :D
Regizorul, către tânăra actriţă:
-În noua mea piesa, va trebui să joci rolul unei fete nevinovate, care nu a avut de-a face cu băr-baţii. Crezi că poţi juca acest rol?
-Nu pot, domnule regizor.
De ce?
-Nu am pic de experienţă în acest sens!
Avatar utilizator
mady_u45
Începător 3se
Începător 3se
 
Mesaje: 7076
Membru din: Dum Oct 29, 2006 8:29 pm
Localitate: Oneşti, jud. Bacău
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde ky_l3ru » Dum Iun 24, 2007 8:29 pm

cand te duci sa te angajezi nu te intreaba cate facultati ai ..sau daca ai facut vreo facultate ..cand te duci sa te anagajezi undeva .....te intreaba daca ai mai muncit ......adica ce experienta ai......si ce stii sa faci ..facultatea e mai putin importanta .........dar e adevarata si teoria aia ca te ajuta la angajat f mult .....dar in primul rand nu il angajeaza pe domnu X ca a facut facultate in poli ..sau ase sau altele :D
ky_l3ru
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 2783
Membru din: Lun Iun 05, 2006 6:11 pm
Localitate: bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Alex`andra » Mie Aug 15, 2007 9:31 am

Yo sunt de parere e ai un punct in plus dak ai absolvit o facultate 8) ...eu intentionez sa dau la "LITERE" dupa ce imi iau bacu` (asa sper) [-o<
Avatar utilizator
Alex`andra
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 3159
Membru din: Mar Aug 14, 2007 7:26 pm
Localitate: Orasul Ingerilor Demonizati >:)
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Dedeea » Mie Apr 02, 2008 2:13 pm

Cu facultate....pe langa experienta (pe care nu inteleg de unde doresc angajatorii sa o ai,pentru ca trebuie sa mergi la cursuri si seminarii daca vrei sa termini cu bine si sa iti ramana ceva in cap) ,in acest moment facultate reprezinta un atu important cand mergi sa te angajezi.

Mai nou,fara master esti angajat,dar ai un dezavantaj in fata celui care a urmat si cei 2 ani ani de masterat.

Cunosc persoane care la 40 de ani pentru a nu fi date afara din serviciu,sunt obligate sa faca facultatea in paralel cu munca,iar la varsta asta e cam greu sa iti mai stea capul la invatat......de aceea sunt de acord cu vorba "Toate se fac la timpul lor".
Avatar utilizator
Dedeea
Moderator
Moderator
 
Mesaje: 10087
Membru din: Mie Apr 26, 2006 8:24 pm
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Violette » Sâm Apr 05, 2008 9:28 am

Si totusi cred ca unii exagereaza cu facultatea asta. Eu am o colega studenta la 3 facultati in acelasi timp: anul 4 la drept, anul 3 la Economia turismului si anul 2 la Relatii internationale. Toate la zi. La Relatii nu prea vine, pentru ca anul asta are licenta la celelalte 2...Ma intreb eu: nu e prea mult asa? Nu e exagerat?
Imagine
Avatar utilizator
Violette
Trendy
Trendy
 
Mesaje: 3401
Membru din: Dum Mai 21, 2006 8:43 pm
Localitate: galati
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Alex`andra » Sâm Apr 05, 2008 2:30 pm

^ si fata face fatza la toate 3 :shock: ?


cu examenele cum sta? :? are restante? :cry:


eu o compatimesc :roll:


insa bv ei pt curajul de care da dovada :wink:
Avatar utilizator
Alex`andra
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 3159
Membru din: Mar Aug 14, 2007 7:26 pm
Localitate: Orasul Ingerilor Demonizati >:)
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Dedeea » Sâm Apr 05, 2008 2:38 pm

Parerea mea ca am exagerat....oricum nu stiu sa tina cineva cont de numarul de facultati,ci daca ai absolvit macar una.

Mai bine fac una si buna,decat sa ma zapacesc stand sa invat pentru cate 15 examene deodata,si daca ai marele "noroc" sa fie sesiunea in acelasi timp la toate,si cate 2 examene pe zi.... :shock:
Avatar utilizator
Dedeea
Moderator
Moderator
 
Mesaje: 10087
Membru din: Mie Apr 26, 2006 8:24 pm
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Mie Iul 02, 2008 1:28 pm

Mai bine fara facutate, ca la unii are efect advers. :lol:
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Ela » Joi Iul 03, 2008 11:02 pm

eu d ex fac o facultate numai :) si si asta parac mi s pare mult :-P :lol: d-apoi sa mai fac altele? :shock: :?:
Imagine
3se sunt The Best shi nimeni niciodata nu o sa mai poata face muzica cum fac ei! Va iubesc, baietzi! :*:*:*
Avatar utilizator
Ela
Trendy
Trendy
 
Mesaje: 531
Membru din: Sâm Feb 09, 2008 9:40 am
Localitate: Baia Mare, Maramures
Puncte de reputaţie: 0

Răspuns rapid
Nume utilizator:
Subiect:
Mesaj:
Întrebare
Ce an a fost anul trecut?:
Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
 


Mergi la:  

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot], Yandex [Bot] şi 38 vizitatori

Furnizat de phpBB | phpBB România

Găzduire Web - Hostico