Acum este Mie Mai 01, 2024 6:13 am

Ora este UTC + 2


virusul HIV/SIDA

Un loc pentru toate lucrurile importante şi neimportante din viaţă

Moderatori: Dedeea, Dory

virusul HIV/SIDA

Mesajde Violette » Sâm Mai 12, 2007 10:54 am

tocmai am vazut o emisiune in care se vorbea despre aceasta boala si implicatiile ei...
ce ati face in situatia in care descoperiti ca un prieten are SIDA? ce comportamnet ati adopta in fata lui?
ce ati face in situatia in care voi descoperiti ca aveti aceasta boala?unii aleg sinuciderea, altii aleg sa traiasca cu stigmatul de "seropozitiv"....

astept parerile voastre :|
Imagine
Avatar utilizator
Violette
Trendy
Trendy
 
Mesaje: 3401
Membru din: Dum Mai 21, 2006 8:43 pm
Localitate: galati
Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde Andreea Dinu » Joi Mai 17, 2007 1:41 pm

Ce as face eu? As plangeeeeeee... asta ar fi prima mea reactie...Nu mi-ar veni sa cred. Shi apoi mi-as dori sa mor Imagine :cry:
andreea_extravagance
Imagine Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Andreea Dinu
Începător 3se
Începător 3se
 
Mesaje: 6398
Membru din: Sâm Mar 11, 2006 9:34 pm
Localitate: Bucharest :D
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mady_u45 » Joi Mai 17, 2007 5:35 pm

Daca as afla ca un prieten sau o prietena are sida in nici un caz nu as renunta la prietene, m-as comporta ca si pana acum, iar daca as avea eu cred ca nu mi-ar ramane decat sa ma resemnez :( . Eu nu doresc la nimeni sa aiba aceasta boala
Regizorul, către tânăra actriţă:
-În noua mea piesa, va trebui să joci rolul unei fete nevinovate, care nu a avut de-a face cu băr-baţii. Crezi că poţi juca acest rol?
-Nu pot, domnule regizor.
De ce?
-Nu am pic de experienţă în acest sens!
Avatar utilizator
mady_u45
Începător 3se
Începător 3se
 
Mesaje: 7076
Membru din: Dum Oct 29, 2006 8:29 pm
Localitate: Oneşti, jud. Bacău
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Joi Mai 17, 2007 7:33 pm

Sincer,nu stiu ce as face. :|
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Violette » Joi Mai 17, 2007 7:54 pm

eu in primul rand as plange mult...mi se intampla mereu sa plang la chestii minore..in legatura cu vestea asta nici nu mai zic...dupa aia...nu as sti ce sa fac.... :(
Imagine
Avatar utilizator
Violette
Trendy
Trendy
 
Mesaje: 3401
Membru din: Dum Mai 21, 2006 8:43 pm
Localitate: galati
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde crazy_girl » Vin Mai 18, 2007 9:40 pm

se intampla sa fi trecut printr-un caz asemanator - pritenii stiu.
eU am primit vestea de la cel mai bun prieten, numai ca el avea cancer. cum am reactionat? pai. .. am ramas incremenita, si tot ce am putut face a fost sa-l imbratisez si sa-i jur ca niciodata nu il voi lasa.

timpul a trecut, a decedat.. m-am resemnat... asta este...



miss u, bRo Imagine...
There is magic in mY wings...

Imagine
Avatar utilizator
crazy_girl
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 4746
Membru din: Joi Iun 30, 2005 8:31 pm
Localitate: Alaturi de ingeri
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde cerber » Vin Mai 18, 2007 10:19 pm

shit happens....o sa fie multe vesti de astea sau echivalente ca gravitate in viata...tot ce poti sa faci e sa treci de toate cu calm si ratiune...oricat ai pupa si imbratisa un om bolnav de sida nu o sa uite ca va muri inaintea tuturor asa ca cel mai bine esa fii realist cu el dar si optimist...nu ii vb ca va trai vesnic...ajuta-l sa inteleaga lucrurile
fericire e cand ti-amintesti cat de fericit esti cand iubesti:)
Avatar utilizator
cerber
Music Amateur
Music Amateur
 
Mesaje: 652
Membru din: Lun Mar 28, 2005 9:20 am
Localitate: la moldovenii mei:)
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde crazy_girl » Vin Mai 18, 2007 10:55 pm

mai.. acum depinde si de cat timp cunoaste ce este bolnav... pt ca una e sa ii spuna unu' care bolnav si care stie asta de cel putin un an, si alta e sa-ti zica cineva care abia stie de o luna..

cum ai zis si tu, cerber. shit happens. tre' sa fii calm... si mereu optimist. macar putinul din viata care i-a mai ramas fa-l unul de neuitat! :wink:
There is magic in mY wings...

Imagine
Avatar utilizator
crazy_girl
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 4746
Membru din: Joi Iun 30, 2005 8:31 pm
Localitate: Alaturi de ingeri
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Joi Iun 07, 2007 3:11 pm

Am vazut la stiri zilele acestea un caz al unei copile de 17 ani infectata cu virusul.S-a zis despre ea ca a intretinut relatii cu 4 barbati si ca nu s-a protejati.Barbatii nu stiau nimic de boala ei.



O fi si asta o forma de razbunare?Oare ce e in capul ei? :|
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Violette » Joi Iun 07, 2007 5:33 pm

unii oameni se gandesc ca dak eu s-au imbolnavit, merita si altii sa pateasca la fel...ma uitam zilele trecute pe un ziar mai vechi(dak n'are omul ce face la toilete :oops: )..si am vazut un articol despre un tip care a imbolnavit intentionat 16 fete...el era constient de boala lui dar a spus k doar asa se poate razbuna pe viata...ciudat mod de a gandi...adica ce vina au restul k tu esti bolnav?
Imagine
Avatar utilizator
Violette
Trendy
Trendy
 
Mesaje: 3401
Membru din: Dum Mai 21, 2006 8:43 pm
Localitate: galati
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mady_u45 » Joi Iun 07, 2007 5:47 pm

Citat:
Am vazut la stiri zilele acestea un caz al unei copile de 17 ani infectata cu virusul.S-a zis despre ea ca a intretinut relatii cu 4 barbati si ca nu s-a protejati.Barbatii nu stiau nimic de boala ei.

Intr-un fel sunt si barbatii de vina pt ca nu s-au protejat :?
Regizorul, către tânăra actriţă:
-În noua mea piesa, va trebui să joci rolul unei fete nevinovate, care nu a avut de-a face cu băr-baţii. Crezi că poţi juca acest rol?
-Nu pot, domnule regizor.
De ce?
-Nu am pic de experienţă în acest sens!
Avatar utilizator
mady_u45
Începător 3se
Începător 3se
 
Mesaje: 7076
Membru din: Dum Oct 29, 2006 8:29 pm
Localitate: Oneşti, jud. Bacău
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Hordy » Vin Iun 08, 2007 12:08 am

mady_u45 scrie:
Citat:
Am vazut la stiri zilele acestea un caz al unei copile de 17 ani infectata cu virusul.S-a zis despre ea ca a intretinut relatii cu 4 barbati si ca nu s-a protejati.Barbatii nu stiau nimic de boala ei.

Intr-un fel sunt si barbatii de vina pt ca nu s-au protejat :?



E o vorba sper sa imi scuzati limbajul ... : nu stati cu fundurile goale in fata *** sculate Imagine un barbat mai actioneaza si dupa alt rationament Imagine
Imagine
Armata nu te face mai barbat
Avatar utilizator
Hordy
Music Lover
Music Lover
 
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Mai 20, 2006 11:17 pm
Localitate: Intr-o inima nevinovata
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Vlady » Mar Iun 12, 2007 1:58 pm

pai hai sa o luam cu incetisorul .. SIDA este o boala cauzata de virusul HIV (virusul imunodeficientei umane). Virusul distruge sitemul imunitar al organismului facandu-l incapabil sa se apare in lupta cu agentii infectiosi. A fi seropozitiv inseamna a fi purtator de virus. Cei infectati cu HIV nu sunt neaparat bolnavi dar pot transmite virusul si celorlalti. A avea SIDA ineamna a fi bolnav, partea finala a evolutiei infectiei cu HIV. Organismul nu mai poate lupta cu microbii si apar diverse boli.

si acum .. Virusul HIV se poate transmite prin contact cu fluidele infectate in care virusul este in concentratie mare (sange, sperma, secretii vaginale). La o persoana infectata virusul se afla in toate fluidele corpului (cele mentionate mai devreme, dar si lapte matern, lacrimi, saliva) dar in concentratii diferite. De aceea nu toate fluidele corpului sunt la del de infectate.

In concluzie ... HIV nu se transmite prin strangere de mana, atingere, imbratisare, folosirea in comun a canilor, farfuriilor, tacamurilor, a prosoapelor sau a hainelor, sarut, de pe clantele usilor, scaune WC, din piscina sau prin ciupituri de tantari.

Atunci .. ce motiv as avea eu sa ma indepartez de un prieten care a fost gasit seropozitiv, daca riscurile mele de infectare sunt foarte mici ? Fiindu-i alaturi il impiedic sa ajunga la sinucidere, cale pe care a mentionat-o vyio3se in primul post.
Daca as fi eu depistat seropozitiv, ar fi ceva mai greu. Mi-ar fi frica sa nu-mi pierd prietenii, dar in niciun caz nu as ajunge la sinucidere.
Avatar utilizator
Vlady
Music Expert
Music Expert
 
Mesaje: 1646
Membru din: Sâm Dec 10, 2005 6:36 pm
Localitate: 3seFAN.net
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde crazy_girl » Mie Iun 13, 2007 11:27 am

prin SARUT se transmite, doar daca exista rani in cavitatile bucale
There is magic in mY wings...

Imagine
Avatar utilizator
crazy_girl
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 4746
Membru din: Joi Iun 30, 2005 8:31 pm
Localitate: Alaturi de ingeri
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Violette » Mie Iun 13, 2007 11:29 am

^ asa este...ni s-a explicat la liceu ca se poate transmite prin sarut mai ales daca persoana infectata are gingivita si alte boli aseamanatoare ale cavitatii bucale care implica curgerea sangelui!
Imagine
Avatar utilizator
Violette
Trendy
Trendy
 
Mesaje: 3401
Membru din: Dum Mai 21, 2006 8:43 pm
Localitate: galati
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde ky_l3ru » Joi Iun 28, 2007 9:32 pm

ce sarut ma ..prin saliva mai ...niciun sarut :-J..eu zic ca ar fi groaznic de naspa ...:D.......ti-ar fugi pamantu de sub picioare .....nu doresc nimanui asa ceva ....vecino ana la ruma s-a dovedit ca baietii aia 4 nu au fost infectati si da ai dreptate ....aia cred ca are numai taratze daca ea a facut asa ceva ...daca ii infecta :|..nenorocita :|
ky_l3ru
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 2783
Membru din: Lun Iun 05, 2006 6:11 pm
Localitate: bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Răspuns rapid
Nume utilizator:
Subiect:
Mesaj:
Întrebare
Care este numele de familie al lui Laurențiu? (începe cu "D"):
Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
 


Mergi la:  

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot], Yandex [Bot] şi 52 vizitatori

cron
Furnizat de phpBB | phpBB România

Găzduire Web - Hostico