Acum este Joi Mar 28, 2024 10:23 am

Ora este UTC + 2


Din carti!

Aici puteţi discuta despre muzică, poezie, pictură... tot ce ţine de artă şi cultură

Moderatori: Dedeea, Dory

Din carti!

Mesajde Kisss » Dum Apr 15, 2007 6:46 pm

E un topic in care putem pune citate care ne-au placut foarte mult din carti citite,maxime,cugetari sau definitii!
Putem discuta pe marginea lor si putem adauga pareri proprii.
O sa pun eu ceva foarte frumos despre femeie.Baieti luati aminte ce comori aveti langa voi! Imagine



Unicul defect al Femeii!

>Pe vremea cand Dumnezeu a creat femeia si era cea de-a sasea zi in
care
lucra din greu, a aparut un inger si a spus: "De ce-i dedici atata timp
acestei creaturi?"

>Iar Dumnezeu a raspuns: "Ai vazut lista speciala pe care am facut-o
pentru ea?" "Trebuie sa fie complet lavabila, dar nu din plastic, sa
aiba
peste 200 de parti mobile, toate substituibile, sa poata functiona cu
Cola light si resturi alimentare, sa poata tine patru copii in poala in
acelasi timp, sa aiba un sarut care poate vindeca orice durere, de la
un
genunchi zgariat la o inima franta si va face toate acestea cu doar
doua
maini."

>Ingerul a fost uimit de cerinte. "Doar doua maini? Nu se poate! Si
asta e
modelul standard? Dar e prea multa munca pentru o singura zi. Mai bine
asteapta pana maine sa-ti sfarsesti lucrul."

>"Ba n-o sa astept", a protestat Dumnezeu. "Mai am atat de putin pana
sa
desavarsesc aceasta faptura care imi este atat de aproape de inima.
Deja
se poate vindeca singura cand este bolnava si, pe deasupra, poate munci
18 ore pe zi."

>Ingerul s-a apropiat si a atins femeia. "Dar, Doamne, ai facut-o atat
de
moale." "Da, este moale", a incuviintat Dumnezeu, "dar am facut-o si
puternica. Nici n-ai idee cate poate suporta sau indeplini."

>"O sa poata gandi?" a mai intrebat ingerul. Si Dumnezeu a raspuns: "Nu
numai ca va putea gandi, ci chiar sa gaseasca solutii si sa negocieze."

>Atunci, ingerul a observat ceva si, apropiindu-se, a atins obrazul
femeii. "Oops, se pare ca din modelul asta se prelinge ceva. Ti-am spus
eu ca incerci sa pui prea multe in el."

>"Nu se prelinge nimic, aceea e o lacrima", l-a corectat Dumnezeu.

>"Pentru ce e lacrima?" intreba ingerul.

>"Lacrima este modul ei de a-si exprima bucuria, tristetea, durerea,
dezamagirea, iubirea, singuratatea, deznadejdea si mandria."

>Ingerul a ramas impresionat. "Doamne, esti un geniu, te-ai gandit la
toate! Femeia este cu adevarat uimitoare."

>Si asa si este! Femeile au puteri care ii uimesc pe barbati. Indura
necazuri si cara greutati, intretin fericirea, iubirea si bucuria.
Zambesc cand ar vrea sa tipe. Canta cand ar vrea sa planga. Plang cand
sunt fericite si rad cand sunt nervoase.

>Lupta pentru ideile in care cred. Se revolta in fata nedreptatii. Nu
accepta un refuz cand au convingerea ca exista o solutie mai buna.
Traiesc in lipsuri pentru ca familia lor sa poata avea cele necesare.
Merg la doctor cu o prietena speriata. Iubesc neconditionat.

>Plang de fericire cand copiii lor exceleaza si se bucura cand
prietenii
obtin premii.

>Sunt fericite cand afla despre o nastere sau o nunta. Li se frange
inima
cand le moare un prieten. Sufera cand le moare cineva din familie si
totusi sunt tari atunci cand cred ca nu le-a mai ramas putere.

>Stiu ca o imbratisare si un sarut pot vindeca o inima franta.

>Femeile exista in toate formele, dimensiunile si culorile. Ar conduce
masina, zbura cu avionul, merge pe jos sau ti-ar trimite un e-mail ca
sa stii cat de mult tin la tine.

>Inima unei femei este cea care face lumea sa se invarta. Aduc bucurie,
speranta si iubire. Sunt pline de compasiune si au idealuri si isi
sustin moral prietenii si familia. Femeile au lucruri esentiale de spus si
totul de oferit.

>SI, TOTUSI, DACA AU VREUN DEFECT, ACESTA ESTE CA UITA CAT DE MULT
VALOREAZA.
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde roxi » Dum Apr 15, 2007 9:23 pm

Niste citate din carti care mie mi-au placut:

"Cu prietenii pe care si-i face omul nu trebuie sa stea zi de zi.Cand vezi aceleasi fete mereu(...)ajungi sa-i consideri ca facand parte din viata ta.Si daca fac parte din viata noastra, incep sa vrea sa ne-o si schimbe.Daca nu esti asa cum vor ei, se supara.Pentru ca toti stiu exact cum trebuie sa traim noi.Si niciodata n-au habar de cum trebuie sa-si traiasca propriile vieti" (Alchimistul , Paulo Coelho)
=>acest citat imi place pt. ca m-am regasit f mult in el

"...sunt dintre aceia care cred ca in putin se afla totul.Copilul este mic,dar in el este cuprins omul;creierul este stramt dar el adaposteste cugetarea; ochiul nu este decat un punct, dar imbratiseaza spatii imense." ( Dama cu camelii, Alexandre Dumas fiul)

"...Cat sunt de mici si de josnici barbatii cand le este ranita vreuna din meschinele lor pasiuni!" (Dama cu camelii, Alexandre Dumas fiul) Imagine

"Dumnezeu vindeca pe orbi cu trupul, dar cum vor sfarsi cei orbiti la suflet?" (Ghepardul, G. Tomasi di Lampedusa)

"Inima omului este o padure intunecata pentru toti in afara de cel care iubeste." (Dincolo, John Galsworthy)Imagine

"Dragostea(...)te prinde fara veste si atunci esti pierdut.Cand vine, o intampini cu bucurie, chiar daca stii sau nu ca te va ucide" (Dincolo, John Galsworthy)Imagine
Imagine
Avatar utilizator
roxi
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 2614
Membru din: Mie Iul 12, 2006 12:01 am
Localitate: bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Andreya_3se » Mar Apr 17, 2007 8:09 pm

“Acei care cunosc nu vorbesc / Acei care vorbesc nu cunosc” (Lao Zi)
"Prea multa iubire omoara, prea putina nu te lasa sa traiesti!"(am citit undeva pe net..:( )
"Daca eroul unei carti fumeaza o tigara buna, eu nu simt nimic. Dar daca rabda de foame, ma doare, ma doare ingrozitor, oricit as fi eu de satul. Fiindca imi dau seama ca aici sta o suferinta omeneasca. O inteleg perfect, îi stiu perspectivele, stiu cita mizerie inchide in ea. Ba imi vine sa spun chiar ca eu, satulul, sufar mai mult decît flamindul de aievea. Cel de acolo sufera de o singura foame, cea a lui, pe cind eu sufar impreuna cu toti cei care au fost infometati vreodata, sufar cu tot ce e suferinta pe pamint." C. Noica



:arrow: Ade mi-a placut foarte mult acel fragment. :)
Caut subtitarare la "Dialogue avec mon jardinier" daca are cineva sa-mi dea un PM pls!!
Andreya_3se
Începător 3se
Începător 3se
 
Mesaje: 5174
Membru din: Sâm Iun 10, 2006 2:38 pm
Localitate: Pe net..
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde elle » Mar Apr 17, 2007 8:36 pm

"Cred că a emigrat ilegal în Oltenia şi acum fură zebre de pe trecerile de pietoni."
www.aghiutza.com
Avatar utilizator
elle
Painter/3sefan10
Painter/3sefan10
 
Mesaje: 1599
Membru din: Lun Mai 01, 2006 8:16 pm
Localitate: around you
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Hordy » Vin Iun 08, 2007 9:56 am


"Sa-mi f**t una iar ma inselat asta " e un roman romanesc scris de un tanar debutant la ce va asteptati ... Ilie Barbu il cheama .. cartea se numeste June pierdut
Imagine

Imagine
Armata nu te face mai barbat
Avatar utilizator
Hordy
Music Lover
Music Lover
 
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Mai 20, 2006 11:17 pm
Localitate: Intr-o inima nevinovata
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Alex`andra » Dum Aug 19, 2007 9:34 pm

Oriqm trebuie sa-mi fac o fisa de lectura pt scoala la cartea Rosu si Negru de Stendhal.... :armysmile:

* "educatia i-o facuse durerea.."
* "pt Julien,a razbi in viata insemna,inainte de toate,a pleca din Verriers;isi ura din toata inima locul natal.Tot ceea ce vedea acolo ii ingheta imaginatia."
* "Si eu,deasemenea,sunt un copil gasit,urat de tata,de fratii mei,de toata familia"
* "iata cum sunt oamenii bogati,isi spuse el...te umilesc si apoi cred k pot sa indrepte totul prin cateva maimutareli"
* "cine ar fi crezut k o sa-mi placa sa lacrimez?ca il voi iubi pe cel ce imi va dovedi k nu sunt decat un post"
* "iata maretia fortei si a maretiei avanturilor patimii care-i zbuciuma sufletul de tanar ambitios"
* " iubirea creeaza egaliatati si nu le kuta"
Avatar utilizator
Alex`andra
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 3159
Membru din: Mar Aug 14, 2007 7:26 pm
Localitate: Orasul Ingerilor Demonizati >:)
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Laury » Mar Aug 28, 2007 1:49 pm

,,Te iubesc atat de mult,incat simt ca s-a implinit ceva intre noi si as putea sa te parasesc''(Mircea Cartarescu).
,,In clipa asta te iubesc atat de mult...ca ma doare iubirea asta ingramadita in sufletul meu,care nu se poate exterioriza,asa cum irupe seva copacilor in desfacerea mugurilor"(Camil Petrescu,Jocul Ielelor)
,,A iubi inseamna a suferi,dar pentru ca multi se feresc sa sufere,putini stiu sa iubeasca''.
Laury
Music Expert
Music Expert
 
Mesaje: 1507
Membru din: Vin Iul 20, 2007 5:49 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Dedeea » Mar Aug 28, 2007 2:05 pm

Alex`andra scrie:
Oriqm trebuie sa-mi fac o fisa de lectura pt scoala la cartea Rosu si Negru de Stendhal.... :armysmile:

Moaaaaah,mi-a placut super mult cartea asta Imagine A tb sa o citesc pentru orele de franceza,si am savurat povestea din plin Imagine


"Nu ma caiesc pentru clipele in care am patimit,imi port cicatricele ca si cum ar fi niste medalii,stiu ca libertatea este foarte scumpa,la fel de scumpa ca si sclavia;singura diferenta este ca o platesti cu placere si cu un zambet,chiar daca zambetul este udat de lacrimi." (Zahir-Paulo Coelho)

"Dragostea este o forta salbatica.Cand incercam sa o tinem in frau,ne distruge.Cand incercam s-o inchidem,ne inrobeste.Cand incercam sa o intelegem,ne tulbura si ne amageste (...) dar asa cum iubim,avem parte de un ceas de neliniste pentru fiecare minut de pace" (Zahir-Paulo Coelho)
Avatar utilizator
Dedeea
Moderator
Moderator
 
Mesaje: 10087
Membru din: Mie Apr 26, 2006 8:24 pm
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Dum Sep 02, 2007 1:55 pm

M.Eliade despre Maitreyi:

"Avea pleoapele mai palide,cu o foarte usoara si fermecatoare umbra viorie."


"Nu are o frumusete regulata,ci dincolo de canoane,expresiva pana la razvratire,fermecatoare in sensul magic al cuvantului.Recunosc ca nu mi-am putut lua gandul de la ea toata noaptea.Si acum,in loc sa lucrez,ma gandesc la ea,imagine pala in sari albastra de matase intunecata cu inflorituri de aur.Si parul...Persanii aveau dreptate,in poeme,asemanandu-l serpilor.Ce va fi,nu stiu.Probabil voi uita..."


Intotdeauna am adorat modul lui Eliade de a descrie femeile.In fiecare carte el descopera o noua fateta a femeii,un nou caracter minunat.
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Laury » Joi Sep 06, 2007 6:20 pm

,, In loc de gene am acum tot unghii.Si in loc de par am acum unghii.Si in loc de mine sunt tot o unghie.Una puternica,neimblanzita,ca de la piciorul lui Dumnezeu.O unghie care sparge incaltamintea si iese afara la lume ca o sabie goala’’.

,,Cred ca exista, in viata lumii, o clipa cand toti oamenii se gandesc la mama lor,chiar si mortii.Fiica la mama,mama la mama,bunica la mama…’’

,,Mama-as scrie-mi s-a intamplat o mare nenorocire.Mai naste-ma o data!Prima viata nu prea mi-a iesit ea.(…)Dar poate a doua….Ne scapa mereu cate ceva in viata,de aceea trebuie sa ne nastem mereu.Soldatilor le scapa,mai ales,pacea(…),somnambulilor le scapa nevazuta luna,si se trezesc in mormant si umbla tiptil pe acoperisurile cosciugelor’’.

,,Un sfert din viata il pierdem facand legaturi.Tot felul de legaturi intre idei,intre fluturi intre lucruri si praf.Totul curge asa de repede, si noi tot mai facem legaturi intre subiect si predicat.Trebuie sa dam drum vietii,asa cum ne vine exact,sa nu mai incercam sa facem legaturi care nu tin.De cand spun cuvinte fara sir, simt ca-mi recuperez ani frumosi din viata’’.

,,As vrea sa treaca Dumnezeu pe aici.Mi-e dor sa vad pe cineva mergand in dreptul pe drum.(…)Cativa pasi prin dreptul meu…Cand ies de aici am de gand sa opresc primul om si sa-l intreb:<<Ce>>Sunt plin de planuri’’.

,,O sa inot pe burta o zi,doua,un an,pana obosesc bine,apoi pe spate,apoi intr-o dunga.Apoi intr-un deget,apoi intr-un fir de par,apoi intr-un fir de suflet,apoi intr-o rasuflare,apoi intr-un geamat.Ies eu la un liman.Da,ca fericirea nu vine niciodata atunci cand trebuie.O sa ma bucur pentru clipele astea,atat de importante’’.

,,De ce intalnesc mereu aceeasi oameni?S-o fi ingustat lumea?E prea mica lumea,intalnim la fiecare pas numai umbre’’.

,,Hm!Ce naiv sunt!Poate ca am trecut de mult de locuil unde eram la inceput(…)trebuia sa-l insemn.Ma opream si traiam in continuare.Trebuie sa punem semne la fiecare pas.In caz de ceva sa nu tot mergi inainte’’.

,,Cum se numeau batranii aceia buni care tot veneau pe la noi cand eram mic?;cum se numea cladirea in care am invatat ?;cum se numea pata rosie de pe cer pe care o vedeam in fiecare zi?(…)E invers.Totul e invers.Plec din nou.Ce conteaza daca ai sau nu noroc?E greu sa fii singur…’’
Marin Sorescu,Iona
Laury
Music Expert
Music Expert
 
Mesaje: 1507
Membru din: Vin Iul 20, 2007 5:49 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Mie Sep 26, 2007 4:22 pm

"...Dar el nu era facut,nascut,pentru smerenie,asa cum unele femei nu sunt facute pentru o viata usurateca si se prefac toata viata sau o buna parte din ea,schimband barbatii,band mult,aratandu-si cu nerusinare pulpele,dar nu insala pe nimeni,nici macar pe cei mai plictisiti si binevoitori."


Animale Bolnave N.Breban
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Laury » Joi Sep 27, 2007 10:22 am

Omul ajunge să se confunde, treptat, cu forma destinului său; cu vremea, el se suprapune circumstanţelor vieţii sale. Mai mult decît un dezlegător de enigme sau un răzbunător, mai mult decît un sacerdot al zeului, mă simţeam un întemniţat. Din nesfîrşitul labirint de visuri m-am întors în aspra temniţă ca în propria-mi casă. I-am binecuvîntat umezeala, i-am binecuvîntat jaguarul, i-am binecuvîntat îngustul ochi de lumină, am binecuvîntat bătrînu-mi trup plin de dureri, am binecuvîntat bezna şi piatra.
Atunci s-a petrecut ceea ce nu pot nici să uit şi nici să împărtăşesc. S-a petrecut unirea cu divinitatea, cu universul (nu ştiu dacă vorbele acestea se deosebesc). Extazul nu-şi repetă simbolurile; sînt unii care l-au văzut pe Dumnezeu într-o sclipire de lumină, unii care l-au desluşit într-o spadă sau în învolburările unei roze. Eu am văzut o Roată uriaşă, care nu se afla în faţa ochilor mei, nici în spate, nici în lateral, ci în toate locurile, în acelaşi timp. Această Roată era făcută din apă, dar şi din foc, şi era (cu toate că i se vedea marginea) infinită. înlănţuite, o alcătuiau toate lucrurile care vor fi, care sînt şi au fost, iar eu eram unul din firele acestei urzeli totale, si Pedro de Alvarado, care mă chinuise, era şi el un fir. Aici se aflau cauzele şi efectele şi îmi era de ajuns să văd această Roată pentru a înţelege totul, la nesfîrşit. O, fericire de a înţelege, mai mare decît cea de a născoci ori de a simţi! Am văzut universul şi am văzut rosturile intime ale universului. Am văzut originile despre care vorbeşte Carlea cea Mare. Am văzut munţii care s-au ivit din ape, am văzut primii oameni de lemn, am văzut ulcioarele răzvrătite împotriva oamenilor, am
văzut cîinii sfîşiindu-le chipurile. Am văzut zeul fără chip care se află îndărătul zeilor. Am văzut deveniri infinite ce alcătuiau o unică fericire şi, întelegîndu-le pe toate acestea, am ajuns să înţeleg si scriptura jaguarului.


Jorge Luis Borges,Opere(vol.2),Aleph
Laury
Music Expert
Music Expert
 
Mesaje: 1507
Membru din: Vin Iul 20, 2007 5:49 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Joi Oct 18, 2007 5:07 pm

Zilele astea am terminat de citit romanul meu dostoievskian si deja imi e dor de personajul meu iubit Raskolnikov.Imagine
Miercuri mi-am cumparat 4 carti:
"De ce iubim femeile" de Mircea Cartarescu
"Fie-ne tranzitia usoara" de Radu Paraschivescu
"Insolatie.Dor" de Emilia Pardo Bazan
"Adam si Eva" de Liviu Rebreanu(la recomandarea lui Mody Imagine )
Am citit ieri "De ce iubim femeile" de Cartarescu,imi pare rau ca abia acum am reusit sa o citesc cand ea e aparuta si ras-discutata(mai ales apreciata) de aproximativ 2 ani.

Un citat foarte frumos in care m-am regasit:
"Imi plac mult femeile mature,cele ce par mereu atat de grave,de intangibile,atat de incrustate in tiparele propriei vieti si care totusi,cand se hotarasc sa se elibereze de ele,devin cele mai dulci si mai senzuale iubite cu putinta."
Cu dedicatie pentru cei care ma cred rea.Imagine

Acum trec la Radu Paraschivescu "Fie-ne tranzitia usoara" , o carte care mi-a fost recomandata si vorbita de bine de foarte multe ori.Promite mult.E mica asa ca in cateva ore e mancata.Imagine
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Joi Oct 18, 2007 10:44 pm

Cum ziceam am si citit-o.Imagine
Culegere de perle care starneste rasul insa ar trebui sa starneasca si plansul.Tara noastra e condusa de oligofreni.Imagine

Cateva perle:

"Nasol moment,misto coliva!" Nicolae Dide(la inmormantarea generalului Stefan Guse)

"Daca n-ar fi existat femei in viata noastra,toti barbatii ar fi devenit homosexuali." Nikos Koudounis

"Viata e cand ma trezesc de pe perna mea si am un suflu nou in activitatea de fiecare zi." Codrut Seres

"Decesul i se poate intampla oricui." Adrian Nastase

"Primul care a realizat sinteza dintre stanga si dreapta a fost Cristos.Cristos a fost de centru." Corneliu Ciontu

"Becalizarea Romaniei inseamna ca Romania este intr-un cancer moral si spiritual din care se va salva prin becalizare." Gigi Becali

"Daca e vorba sa vorbim despre noi,nu-mi place sa vorbesc despre mine." Ilie Merce

"Dati-mi voie sa raman la parerea ca aceste lucruri care exista sunt reale." Dan Dumitrescu

"Este vointa lui Dumnezeu ca eu sa pasc acest popor." Gigi Becali

"In Biblie scrie "La inceput a fost cuvantul",nu "La inceput a fost internetul"." Corneliu Vadim Tudor

"Nevasta-mea este o femeie care,oricate greseli as face,tot o iubesc." Vali Vijelie

"Sper a lucrurile astea n-au nicio legatura cu gripa aviatica." Loredana Groza

"Prefer mai bine sa ma vada toata lumea goala decat sa ma aiba o suta de barbati." Gina Pistol


"Am citit Manualul razboinicului luminii
cu doua markere.Cu galben am subliniat pasajele care mi-au placut si unde m-am identificat cu eroul cartii,iar cu verde pe cele care nu mi-au placut si nu le-am citit." Gigi Becali
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Vin Oct 26, 2007 1:31 pm

Am inceput sa citesc "Rosu si negru" de Stendhal pentru ca saptamana viitoare am bilet la Opera Nationala si vreau sa nu ma duc ca o amatoare acolo.
Are 520 de pagini si deja am terminat prima parte.Sper sa am timp sa o termin pana la spectacol,cum am si teme pentru facultate. :)

In principiu e foarte interesant romanul,imi aduce aminte cumva de "Doamna Bovary" a lui Flaubert.
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Alex`andra » Joi Noi 29, 2007 12:29 pm

^ la "Rosu si negru" mie mi-au trebuit nervi sa-l pot duce pana la kpat....sper k u sa reusesti mai repede k mine...mai ales k pe ici colo in carte sunt "presarate" cateva evenim istorice :evil: pe care eu nu le-am putut suferi :arrow: ceea ce a dus la terminarea intarziata a cartii :cry: dar am terminat`o pana la urma :!:
Avatar utilizator
Alex`andra
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 3159
Membru din: Mar Aug 14, 2007 7:26 pm
Localitate: Orasul Ingerilor Demonizati >:)
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Joi Noi 29, 2007 12:37 pm

Am terminat de mult cartea,m-a cam plictisit pe final.

Acum citesc Calatoria de Soseki.Foarte interesanta cartea,are elemente din cultura japoneza.
Ultima oară modificat de Kisss pe Vin Noi 30, 2007 10:06 am, modificat 1 dată în total.
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde 3seluver » Vin Noi 30, 2007 9:45 am

"At the sight of the words I love you! the desire to stay alive had welled up in him, and taking of minor risks sddenly seemed stupid."
Din Cartea 1984 de George Orwell
what goes around comes around... what goes up, must come down...
3seluver
Music Expert
Music Expert
 
Mesaje: 2072
Membru din: Lun Oct 16, 2006 5:58 am
Localitate: Vancouver, Canada
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Dedeea » Joi Dec 13, 2007 11:08 pm

Pe fiecare parte a fluviului inghetat,nesfarsita padure de brazi se intindea intunecoasa si amenintatorare.Arborii dezveliti intr-o vijelie de invelisiul lor alb de polei,pareau sa se sprijine unii de altii,negri si fatidici,in lumina care scadea.Pamantul nu era decat o jale infinita si fara viata,unde nimic nu misca si era atat de inghetat si atat de parasit,incat gandul fugea mereu chiar dincolo de tristete.Un fel de dorinta de a rade,iti cuprindea sufletul,ras tragic al Sfinxului,ras inghetat si fara bucurie.ceva asemanator cu sarcasmul eternitatii fata de nimicnicia existentei si a zadarnicilor sfortari ale fiintei noastre.Era Wildul,Wildul salbatic ingetat pana in maduva,tara Nordului.Pe gheata fluviului si ca o sfidare a neantului Wildului,tragea din greu un atelaj de caini-lupi.Blana lor,zbarlita se ingreunase de zapada.Abia iesita din gura lor,rasuflarea se condensa in vapori ce inghetau aproape imediat cazand asupra lor sub forma de cristali transparenti incat cainii pareau inspumati de gheata.Curelele de piele insangerau cainii si hamurile ii legau de o sanie ce venea zdruncinandu-se cu mult indaratul lor. (Colt Alb-Jack London)
Avatar utilizator
Dedeea
Moderator
Moderator
 
Mesaje: 10087
Membru din: Mie Apr 26, 2006 8:24 pm
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde 3seluver » Sâm Dec 15, 2007 8:24 am

"Bucuria caprei nu era proasta. Dar cand se aproprie bine, ce sa vada? Un fior rece ca gheata ii trece prin vine, picioarelei se taie, un cutremur o cuprinde in tot trupul si ochii i se painjinesc. Si ce era nu era bine!... Ea insa tot merge pan' la usa, cum poate, crezand ca parerea o insala... si cum ajunge incepe: Trei iezi cucuieti, usa mamei descuieti, Ca mama va aduce voua: Frunze-n buze, Lapte-n tate, Drob de sare, In spinare, Malaies, In calcaies, Smoc de flori, Pe subsuori.."
Nu e greu de ghicit:) Ion Creanga e scriitorul meu preferat, de asta a trebuit sa scriu niste linii si din una din povestile lui. :D
what goes around comes around... what goes up, must come down...
3seluver
Music Expert
Music Expert
 
Mesaje: 2072
Membru din: Lun Oct 16, 2006 5:58 am
Localitate: Vancouver, Canada
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Alex`andra » Vin Dec 21, 2007 8:47 pm

DECALOGUL NESIMTITULUI



1.Fii strident.Lupta cu toate mijlocele impotriva discretiei :evil:

2.Nu te gandi la ceilalti.Fii egocentric :evil:

3.Patrunde pretutindeni.Nu te lasa marginalizat :evil:

4.Fa prozelitati.O sa vezi ca nu e foarte greu :evil:

5.Batjocoreste lucrurile grave.Practica persiflarea mai ales atunci cand nu e cazul :evil:

6.Arata`te opac la argumentele celorlalti.Eventual refuza`le de plano :evil:

7.Cauta mereu prim`planul.Incearca sa fii contaminant. :evil:

8.Evita sa`ti pui intrebari.Drumul tau e unul al certitudinilor. :evil:

9.Convinge lumea sa se plieze dupa setul tau de non`valori.Nu accepta compromisuri. :evil:

10.Nu uita ca marele tau dusman e bunul`simt.Combate`l cu fiecare gest si cuvant :evil:




Ghidul Nesimtitului [de Radu Paraschivescu] vrea in primul rand sa amuze.Numai ca in spatele tonului ironic al cartii rasar fapte,intamplari si buclucuri de care foarte multi dintre noi au avut parte.Si peste care nu au putut trece doar cu un dus,o caseta cu muzica de relaxare sau o injuratura bine tintuita :!:
Avatar utilizator
Alex`andra
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 3159
Membru din: Mar Aug 14, 2007 7:26 pm
Localitate: Orasul Ingerilor Demonizati >:)
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde 3seluver » Sâm Dec 22, 2007 10:33 am

yo zic ca e adevarat... ghidul ala... exista persoane care indeplinesc multe din cele scrise mai sus... am avut experienta sa intalnesc vreo cateva, nuj cum dau yo numai d oameni d'astia... da ma rog... :x :shock: :cry:
what goes around comes around... what goes up, must come down...
3seluver
Music Expert
Music Expert
 
Mesaje: 2072
Membru din: Lun Oct 16, 2006 5:58 am
Localitate: Vancouver, Canada
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Alex`andra » Sâm Dec 22, 2007 1:47 pm

^ Radu Paraschivescu a surprins "nesimtitul" in toate ipostazele sale de manifestare....ceea ce a scris el acolo...fiecare dintre noi poate verifica pe propria piele...din pakte :cry:


am avut eu un prof de logica...la indemnul lui am citit si eu aceasta carte [pe care acum o am si a mea...primita de la Moasa CArmelita :twisted: ] el zicea k e cea mai buna carte romaneasca de pe piata la momentul actual..si eu cred k bine zicea


tot acest prof de logica si argumentare i`am trimis un e-mail lui Radu Paraschivescu [sau editurii sale...nu mai stiu exact :cry: ] in care il intreba de ce nu scrie inca o varianta a cartii si pentru sexul feminin :twisted: caci in acest volum autorul generalizeaza "nesimtitul" doar la sexul masculin :lol:
Avatar utilizator
Alex`andra
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 3159
Membru din: Mar Aug 14, 2007 7:26 pm
Localitate: Orasul Ingerilor Demonizati >:)
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Laury » Lun Dec 31, 2007 12:37 am

,,Am şi un decalog aici. Eu l-am scris şi tot eu l-am atarnat pe peretele sălii de aşteptare. Cum ridic ochii, îl văd. Şi de fiecare dată citesc una din cele zece porunci. De fiecare dată una singură, ca să mă con­ving s-o urmez.
Iată-le cum sună:

Prima poruncă: Să aştepţi oricat.

A doua poruncă: Să aştepţi orice.

A treia poruncă: Să nu-ţi aminteşti, în schimb, orice. Nu sunt bune decat amintirile care te ajută să trăieşti în prezent.

A patra poruncă: Să nu numeri zilele.

A cincea poruncă: Să nu uiţi că orice aşteptare e provizorie, chiar dacă durează toată viaţa.

A şasea poruncă: Repetă că nu există pustiu. Există doar incapacitatea noastră de a umple golul în care trăim.

A şaptea poruncă: Nu pune în aceeaşi oală şi ru­găciunea şi pe Dumnezeu. Rugăciunea este uneori o formă de a spera a celui ce nu îndrăzneşte să spere singur.

A opta poruncă: Dacă gandul ăsta te ajută, nu evita să recunoşti că speri,neavand altceva mai bun de fă­cut sau chiar pentru a te feri de urmările faptului că nu faci nimic.

A noua poruncă: Binecuvantează ocazia de a-ţi aparţine în întregime. Singurătatea e o tarfă,care nu te învinuieşte că eşti egoist.

A zecea poruncă: Aminteşte-ţi că Paradisul a fost, aproape sigur, într-o grotă.

Ce bună idee am avut cu decalogul ăsta. De cîte ori sunt în dificultate, apelez la el. Mă uit şi caut porunca de care am nevoie în clipa respectivă. Şi imediat îmi revin. Nu ştiu ce m-aş fi făcut fără asta".


Octavian Paler,Viata pe un peron.
Laury
Music Expert
Music Expert
 
Mesaje: 1507
Membru din: Vin Iul 20, 2007 5:49 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Dory » Dum Feb 17, 2008 9:05 pm

"Casele vechi sunt ca oamenii batrani:pline de amintiri..."
JAN OTCENASEK - ROMEO, JULIETA SI INTUNERICUL
3se are the best!!!
Atunci cand va va fi mai greu,ascultati 3se!!!
ImagineImagine
http://nuuitasavisezi.blogspot.com/
Avatar utilizator
Dory
Moderator
Moderator
 
Mesaje: 2650
Membru din: Lun Dec 03, 2007 9:25 pm
Localitate: Alaturi de ingeri...
Puncte de reputaţie: 0

Răspuns rapid
Nume utilizator:
Subiect:
Mesaj:
Întrebare
Care este numele de familie al lui Laurențiu? (începe cu "D"):
Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
 

Următorul

Mergi la:  

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron
Furnizat de phpBB | phpBB România

Găzduire Web - Hostico