Acum este Sâm Mai 18, 2024 12:47 am

Ora este UTC + 2


Akon

Aici puteţi discuta despre muzică, poezie, pictură... tot ce ţine de artă şi cultură

Moderatori: Dedeea, Dory

Akon

Mesajde Dedeea » Vin Feb 15, 2008 11:50 am

Imi place foarte mult cum canta,melodia mea preferata fiind "Smack That".

Avand in vedere ca mai are o mare fana aici pe forum,am zis sa deschid un topic special pentru el,unde sa putem posta stiri,poze si alte informatii.

Pentru inceput o mica biografie preluata de pe BestMusic

Akon s-a nascut pe data de 14 octombrie 1981 in Senegal, unde si-a petrecut si o parte din copilarie, pana cand familia sa a imigrat ilegal in New Jersy, Statele Unite.

Numele sau real este incredibil de lung: Aliaune Damala Bouga Time Puru Nacka Lu Lu Lu Badara Akon Thiam, conform wikipedia.org. Pe site-ul artistului, apare doar Aliaune Akon Thiam.

In New Jersy, Akon a descoperit pentru prima data hip-hop-ul, dar lumea infractorilor, ajungand la inchisoare pentru furt de masini. Timpul pe care l-a petrecut in arest, l-a folosit pentru a-si lucra ideile muzicale. Dupa ce a fost eliberat, a continuat sa compuna si a inceput sa inregistreze, reusind astfel, in anul 2004, sa lanseze albumul sau de debut `Trouble`.

Acesta include piese care au avut mare succes, precum `Locked Up`, `Lonely`, `Bananza (Belly Dancer)`, si `Ghetto`. `Locked Up` a ajuns in Top 10 US si in Top 5 UK. `Ghetto` a devenit hit radio, dupa ce a fost remixata pentru a include versuri ale legendarilor Notorious B.I.G. si 2Pac.

In 2005, a scos pe piata single-ul `Lonely`, piesa ce a ajuns in Top 10 US si numarul 1 in Australia, UK si Germania. De curand el a capatat si mai multa popularitate pentru o colaborare cu Young Jeezy la piesa `Soul Survivor` si cu Eminem la melodia `Smack That`, care se afla in prezent pe locul 7 in Topul Billboard Hot 100.

Pe data de 12 decembrie 2006, artistul a lansat cel de-al doilea album din cariera sa, intitulat `Konvicted`.

Pe album mai apar Eminem, Snoop Dogg, Styles P (care a colaborat cu artistul si la albumul `Trouble`). `Konvicted` incearca sa pastreze un echilibru intre mesajele cu ecou `in strada`, originalitate pe partea de productie si bunul simt, rezultatul fiind unul dintre cele mai curate si mai bine lucrate albume ale acestei perioade.

Pe parcursul carierei sale, Akon a calatorit peste tot in jurul lumii si a colaborat, ca artist sau producator, cu nume ca Young Jeezy, R. Kelly, Obie Trice, Elton John, Daddy Yankee, Gwen Stefani, sau Lady Black Mambazo. Propriul sau label `Konvict Music` produce artistii T-Pain sau Rozonda `Chilli` Thomas (fosta componenta TLC).
Ultima oară modificat de Dedeea pe Vin Feb 15, 2008 12:00 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Dedeea
Moderator
Moderator
 
Mesaje: 10087
Membru din: Mie Apr 26, 2006 8:24 pm
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde Dedeea » Vin Feb 15, 2008 11:57 am

Cateva poze...

Imagine Imagine

Imagine Imagine
Avatar utilizator
Dedeea
Moderator
Moderator
 
Mesaje: 10087
Membru din: Mie Apr 26, 2006 8:24 pm
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Re: Akon

Mesajde Alex`andra » Vin Feb 15, 2008 8:11 pm

Dedeea scrie:
Avand in vedere ca mai are o mare fana aici pe forum


"mare fana" n`as zice :D ..dar mno...ma identific eu ca fiind cea pe care Dedeea a numit`o "mare fana" =))


vin si eu cu cateva poze :wink:
Imagine ce contrast de culoare :X
Imagine Billboard 8)
Imagine seamana cu un liceean aici...as vrea sa`l am coleg :D
Imagine "Lonely"...una din mel mele de suflet :-P




acum va las...pt moment...ca nu vreau sa abuzez de rabdarea voastra si sa va bolunzesc cu negrotelu` meu bunoc =P~


chiar am fosdt surprinsa cand am vazut ca s`a infiintat topicul asta :shock:
Avatar utilizator
Alex`andra
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 3159
Membru din: Mar Aug 14, 2007 7:26 pm
Localitate: Orasul Ingerilor Demonizati >:)
Puncte de reputaţie: 0

Re: Akon

Mesajde Alex`andra » Joi Feb 21, 2008 9:43 am

zilele astea am gasit ceva remix`uri cu Akon Imagine si sunt f happyloasa Imagine

desigur...mi`am luat si cateva "tzepe" :evil: ca am descarcat de pe retea diferite melodii care fusesera redenumite :x si pe care eu le aveam deja Imagine

"could you be the reason" "Don`t matter"[cu Nola] "Come Back to me" "what`s luv"[cu Shaggy] {titlurile melodiilor de care ziceam mai sus}


Mesc Doamne ca s`a inventata reteaua Imagine
Avatar utilizator
Alex`andra
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 3159
Membru din: Mar Aug 14, 2007 7:26 pm
Localitate: Orasul Ingerilor Demonizati >:)
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Mar Feb 26, 2008 12:43 am

Akon feat Michael Jackson-Wanna be started



Personal cred ca e o colaborare super. Dupa spusele lui Akon, Michael a fost cu ideea colaborarii pentru albumul lui aniversar .
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mz-rulez » Mar Feb 26, 2008 2:03 pm

^ Asta e varianta demo,pe care canta doar Akon.Varianta de pe albumul Thriller 25 este asta: Michael Jackson & Akon - Wanna be startin' somethin'(2008 remix)
Imagine
Avatar utilizator
mz-rulez
Music Lover
Music Lover
 
Mesaje: 1030
Membru din: Sâm Iul 15, 2006 12:40 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Alex`andra » Mar Feb 26, 2008 4:22 pm

^ esti bine informat :wink:


dupa spusele mele..care par a coincide cu ale Gajikai...piesa asta e zupper :lol:
Avatar utilizator
Alex`andra
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 3159
Membru din: Mar Aug 14, 2007 7:26 pm
Localitate: Orasul Ingerilor Demonizati >:)
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Mirela 3SE » Mar Mar 17, 2009 7:35 pm

Imi place mult melodia lui Akon- "Beautiful" :xx :xx
Avatar utilizator
Mirela 3SE
Music Expert
Music Expert
 
Mesaje: 1894
Membru din: Mie Iun 20, 2007 10:24 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde 3seluver » Mie Mar 18, 2009 1:15 am

Akon e super tare. Ati mentionat cam toate melodiile care imi plac si mie, dar am sa mai adaug si eu cateva.

Akon - Right Now
Akon - Dangerous
Akon, Kanye, Biggie -My dream
Akon ft Krave ft Kelly - Touch the ground
Akon - I'm so paid...

Nu stiu daca ati auzit de Leona Lewis, probabil ati auzit Better in time, e produsa de Akon.
=D[ :)
what goes around comes around... what goes up, must come down...
3seluver
Music Expert
Music Expert
 
Mesaje: 2072
Membru din: Lun Oct 16, 2006 5:58 am
Localitate: Vancouver, Canada
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde 3seluver » Dum Aug 02, 2009 11:28 pm

Niste poze de la concertul lui AKon din Vancouver. A fost super! :D

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


si un filmulet... scuzati ca e asa miscat, dar e cam greu sa nu dansezi cand filmezi :lol:
Imagine

ENJOY!
what goes around comes around... what goes up, must come down...
3seluver
Music Expert
Music Expert
 
Mesaje: 2072
Membru din: Lun Oct 16, 2006 5:58 am
Localitate: Vancouver, Canada
Puncte de reputaţie: 0

Răspuns rapid
Nume utilizator:
Subiect:
Mesaj:
Întrebare
Ce an a fost anul trecut?:
Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
 


Mergi la:  

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Furnizat de phpBB | phpBB România

Găzduire Web - Hostico